Fotografia zwierząt

Aby zrobić dobrą fotografię zwierząt, trzeba mieć anielską cierpliwość i spory refleks. Zwierzęta są w ciągłym ruchu, i nie zawsze przyjmą taka pozę, jaką byśmy chcieli. Trudno nimi sterować, to my musimy się podporządkować zwierzętom, poznać ich zwyczaje i tryb życia.

Możemy fotografować zwierzęta w różnych miejscach: na wolności, w parkach i zoo, a zwierzęta domowe- w domu i w gospodarstwie.
Aby zrobić dobre zdjęcia zwierząt, należy trzymać się następujących zasad:

Zasada 1
Stosuj tryb tematyczny sport, albo ustaw tryb priorytetu czasu migawki z krótkim czasem naświetlania, który zwłaszcza przy ruchliwych zwierzętach pozwala zamrozić ruch. Z kolei kiedy chcesz pokazać na zdjęciu zwierzę w ruchu i rozmyć tło, stosuj krótkie czasy naświetlania rzędu 1/4 1/8 s i prowadź aparat za zwierzęciem – panoramuj.
Włącz tryb ciągły automatycznej ostrości, który sprawi, że w każdym momencie będziesz mógł uzyskać prawidłową ostrość na zdjęciu.
Stosuj też tryb zdjęć seryjnych, masz bowiem mało czasu na wykonanie dobrego zdjęcia- zwierzę może nagle zniknąć Ci z pola widzenia.

Gdy jest to tylko możliwe stosuj statyw lub monopod, ewentualnie używaj obiektywu ze stabilizacją obrazu np. VR w Nikonach.

Zasada 2
Stosuj teleobiektyw, gdyż w większości przypadków nie możesz podejść blisko do zwierzęcia.
Używaj go do kadrowania i do ustawiania odpowiedniej głębii ostrości.
Gdy fotografujesz zwierzę z bliska,używaj trybu makro albo obiektywu makro, aby pokazać np. kolorowe łuski na skórze, fragment głowy,oko,czy też cały pyszczek zwierzęcia .

Zasada 3
Kiedy fotografujesz zwierzęta na zewnątrz,rób to najlepiej rano po wschodzie słońca albo przy lekko pochmurnym niebie. Również zwierzęta są o tej porze najbardziej aktywne i nie zmęczone.
Gdy nie jest to zabronione, stosuj flash, aby doświetlić głębokie cienie.

Uważaj tylko na efekt tzw. „czerwonych oczu”, który może wtedy wystąpić. Pamiętaj,że błyski flasha mogą niektóre zwierzęta spłoszyć albo zezłościć.

Zasada 4
Poświęć trochę czasu na obserwację zwierzęcia, jego zachowania, miejsc, w których lubi przebywać.Bądź cierpliwy. Nieraz trzeba bowiem długo czekać, aby trafić na interesującą pozę zwierzęcia czy jego ciekawe zachowanie.

Postaraj się przedstawić na zdjęciu charakter i osobowość zwierzęcia. Gdy jest ruchliwe i lubi się bawić, pokaż je w akcji, uchwyć moment, kiedy zwierzę się czymś zainteresuje. Z kolei gdy jest ospałe i leniwe, rób zdjęcie, kiedy wyleguje się lub ziewa. Staraj się przewidzieć zachowanie zwierzęcia i zawczasu wyceluj ustawiony aparat w odpowiednie miejsce.

Zasada 5
Wykonuj zdjęcia z poziomu zwierzęcia. Najlepiej wychodzą zdjęcia wykonywane z poziomu oczu zwierzęcia, a nawet jeszcze niżej.Ustawiaj ostrość na oczy zwierzęcia. To właśnie one mają najwięcej wyrazu.

Tak komponuj zdjęcie, aby zostawić trochę przestrzeni przed zwierzęciem, fotografia wyjdzie wtedy bardziej naturalnie.
Pamiętaj o tle: nie umieszczaj w kadrze obiektów, które mogą odwrócić uwagę od obiektu zdjęcia. Posługuj się odpowiednią głębią ostrości aby rozmyć tło. Wybieraj tło kontrastujące ze zwierzęciem.

Zasada 6
Często w zoo jesteś zmuszony robić zdjęcia przez płot czy siatkę. Podejdź wtedy najbliżej jak się da. Gdy nie możesz włożyć aparatu w oczko siatki lub między pręty to użyj teleobiektywu i ustaw najmniejszą wartość przysłony (duży otwór), uzyskasz wtedy małą głębię ostrości. Otrzymasz w ten sposób piękne zdjęcie bez fragmentów siatki, które zostaną rozmyte.

Zasada 7
Gdy fotografujesz przez szybę, wyłącz flasha, bo może on spowodować powstanie niepożądanych odblasków, a aparat przysuń jak nabliżej do szyby, niech obiektyw niemalże styka się z szybą. Gdy w dodatku fotografujesz w pomieszczeniu ustaw parametr ISO na wartość 800 a nawet 1600.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *