Kurs fotografii „Fotografowanie jest proste” – wstęp

Przedstawiamy wam pierwszy odcinek naszego cyklu o nauce fotografii „Fotografowanie jest proste”.

„Fotografowanie jest proste” – wstęp – na Youtube

Fotografia to bardzo pasjonująca dziedzina. W dzisiejszych czasach, kiedy to aparaty występują już nawet w telefonach komórkowych, fotografowanie dostępne jest dla każdego. Niskie ceny aparatów i praktycznie zerowy koszt wykonania zdjęcia, dają szerokie pole do eksperymentowania.

Nie ważne, czy posiadasz aparat kompaktowy, czy też lustrzankę, w naszym kursie zaprezentujemy techniki wykonywania zdjęć, które możesz bez problemu wykorzystać podczas wykonywania zdjęć nawet zwykłym aparatem kompaktowym.

Z kolei- posiadacze aparatów bardziej zaawansowanych, po obejrzeniu naszego kursu, nauczą się wykorzystywać w pełni wszystkie możliwości posiadanego sprzętu.

rodzaje aparatow

Współczesne aparaty cyfrowe możemy podzielić na tzw. kompakty (małpki) i lustrzanki.
Kompakty charakteryzują się małą wielkością i niska wagą. Często posiadają mały zoom. Mają wyświetlacz LCD oraz wbudowaną lampę błyskową . Posiadają tryb w pełni automatyczny, a także programy tematyczne, takie jak np. sport, krajobraz, portret, przy których aparat automatycznie ustawia parametry, potrzebne do wykonania zdjęć o wybranej tematyce.
W aparacie znajdują się także wymienne karty pamięci, na których przechowywane są zdjęcia.
Istnieją też zaawansowane typy kompaktów. Posiadają one większy zakres zoomu,także tryby w pełni manualne, mają możliwość podłączenia lampy błyskowej i są szybsze w działaniu.
Lustrzanki są aparatami bardziej skomplikowanymi. Posiadają wizjer z podglądem przez obiektyw, który sprawia, że widzimy dokładnie taki obraz, jaki będzie zarejestrowany na matrycy w aparacie.
Lustrzanki często posiadają wymienne obiektywy o różnych ogniskowych, dzięki czemu możemy fotografować z każdej odległości.
Lustrzanki posiadają tryby automatyczne, tematyczne i w pełni manualne. W aparatach tych istnieje możliwość regulacji wszystkich parametrów fotograficznych w szerokim zakresie.
Dzięki wbudowanym w lustrzankę sankom, istnieje możliwość podłączenia do aparatu lampy zewnętrznej.

Zdjęcia w lustrzankach są tak jak w zwykłych „małpkach” przechowywane na karcie pamięci.
Lustrzanki to aparaty bardzo szybkie. Niestety posiadają także i wady – mają duże gabaryty i są ciężkie.

Budowa aparatu.

Aparat składa się z:
– obiektywu, przez który wpadają promienie słoneczne rysujące obraz. Niektóre obiektywy umożliwiają zbliżenie optyczne czyli tzw. zoom
Aparat składa się też z przysłony umieszczonej w obiektywie.
Na czym polega działanie przysłony? Za jej pomocą regulujemy ilość światła wpadającego przez obiektyw na matryce. Funkcjonalnie można porównać przysłonę do źrenicy ludzkiego oka, która rozszerza się lub zwęża, w zależności od natężenia oświetlenia.
Możemy zmieniać średnicę otworu przysłony, i w ten sposób wpływać na głębię ostrości fotografowanego obrazu. Zmniejszając otwór przysłony, otrzymujemy dużą głębię ostrości, natomiast zwiększając jej średnicę – małą.

W języku fotograficznym funkcjonuje pojęcie takie jak „wartość przysłony”.Jaki jest związek między wartością przysłony a średnica jej otworu? (rysunek w tle).Im większa średnica otworu, tym mniejsza wartość przysłony. Czyli: aby uzyskać dużą głębię ostrości, ustawiamy duże wartości przysłony, np. rzędu 11 czy 16.
Kolejny element w aparacie to migawka, która reguluje długość czasu naświetlania matrycy w aparacie. Matryca w aparatach cyfrowych jest odpowiednikiem błony w aparatach analogowych. W zależności od tego,co i w jakich warunkach fotografujemy, ustawiamy długie lub krótkie czasy naświetlania.
Bardzo krótkie czasy, np. rzędu 1/1000 s. służą do zamrażania ruchu np. wody czy sportowca, natomiast dłuższe czasy, np. rzędu 1s lub więcej – stosujemy w fotografii nocnej,gdy mamy mało światła.

Bardzo ważna jest zależność między przysłoną a migawką. Jeżeli ustawimy krótki czas naświetlania na np. 1/1000 s, to wtedy automatycznie na matrycę aparatu wpada mała ilość światła. Aby więc zwiększyć jego ilość, należy ustawić małą wartość przysłony (duży otwór).

Poza tym aparat składa się z elementów elektronicznych, które przetwarzają odpowiednio dane elektroniczne,zapisują obraz na karcie, sterują wyświetlaczem LCD i elementami mechanicznymi oraz przyciskami.
Oto budowa cyfrowej lustrzanki:

A oto budowa wewnętrzna cyfrowej lustrzanki:
Zarówno zwykłe aparaty kompaktowe jak i lustrzanki mogą pracować w różnych trybach:
W trybie automatycznym wszystkie parametry są ustawiane automatycznie przez aparat.
Tryby tematyczne – np.krajobraz, portret, sport czy zdjęcia nocne umożliwiają szybkie ustawienie parametrów potrzebnych do wykonania zdjęć o wybranej tematyce. Ustawiając odpowiedni tryb, uzyskujemy lepsze efekty niż w trybie automatycznym.

Do trybów półautomatycznych należą: tryb priorytetu przysłony (AV, A),w którym to możemy dowolnie zmieniać wartość przysłony, a aparat automatycznie dobierze odpowiedni czas otwarcia migawki oraz  tryb priorytetu migawki, który umożliwia ustawienie różnych czasów naświetlania, do których aparat automatycznie dostosuje wartość przysłony.
Tryb ten możemy zastosować wtedy, kiedy chcemy np. zamrozić lub rozmyć szybko poruszający się obiekt,np.sportowca, dziecko, czy też zwierzę.
Istnieje też tryb manualny – tu mamy możliwość ustawienia wszystkich parametrów: czasu otwarcia migawki,wartości przysłony, itd.
Możemy też w aparacie zmieniać wartość  parametru ISO.
W słabych warunkach oświetleniowych ustawiamy wysoką czułość matrycy, czyli wysoką wartość ISO tak, by prawidłowo doświetlić cały obraz. Ale uwaga! Zdjęcia przy wysokich wartościach ISO wychodzą bardzo ziarniste, widać to zwłaszcza przy powiększeniach. Ustawienie wysokiej wartości parametru ISO umożliwia zastosowanie krótszych czasów naświetlania.

Ustawienie właściwego balansu bieli umożliwia uzyskanie naturalnych barw na zdjęciu i pozbycie się nienaturalnego zabarwienia, jakie może spowodować np. światło żarowe lub fluorescencyjne.
Pamiętajmy o właściwej technice uruchamiania spustu migawki.
Naciskając go do połowy
sprawiamy, że aparat automatycznie wyostrza obraz i dokonuje pomiaru światła. Następnie dociskając przycisk do końca,uruchamiamy migawkę i wykonujemy zdjęcie.

W trudnych warunkach oświetleniowych możemy uruchomić spust migawki za pomocą wężyka spustowego lub pilota. Zapobiegnie to drganiom aparatu, które mogą spowodować,że zdjęcie wyjdzie nieostre.
W aparacie istnieje też możliwość wyboru trybu wyzwalania migawki. Mamy tu kilka opcji: m.in. tryb zdjęć pojedynczych czy też tryb zdjęć seryjnych. Tryb zdjęć seryjnych jest bardzo przydatny wtedy, gdy fotografujemy wydarzenia, które nigdy się nie powtórzą, lub w których mamy do czynienia z szybką akcją. Tak jest np. w fotografii sportowej,czy też reportażu.
Bardzo ważnym pojęciem w fotografii jest głębia ostrości. Oznacza ona obszar, który na zdjęciu wychodzi ostry. Głębia ostrości jest ściśle uzależniona od wielkości przysłony. Im mniejszy jest otwór przysłony, tym większa głębia ostrości. Ustawiając duże wartości przysłony, możemy sprawić, że wszystkie plany na zdjęciu wyjdą jednakowo ostre.
Ustawiając odpowiednią głębię ostrości możemy wyodrębnić na zdjęciu np. portretowaną osobę i równocześnie rozmyć nieciekawe tło.

Większość lustrzanek posiada możliwość wymiany obiektywów. A oto kilka z nich:
– obiektyw szerokokątny lub nakładka szerokokątna, jest używany wtedy, gdy chcemy sfotografować duże obiekty z małej odległości, np. rozległy krajobraz górski.

Obiektyw standardowy służy do typowych zastosowań. Ze względu na małą wielkość jest często zabierany w podroż. Jest bardzo uniwersalny i dysponuje zwykle  trzykrotnym zoomem.

Teleobiektyw ma bardzo dużo zastosowań. Wykorzystujemy go przy wykonywaniu dużych zbliżeń np. przy fotografowaniu zwierząt, wydarzeń sportowych, czyli wtedy, kiedy nie możemy podejść blisko do obiektu.
Teleobiektywu używamy także w fotografii portretowej, kiedy chcemy rozmyć tło.
Ten teleobiektyw jest uniwersalny i posiada także funkcję makro,
dzięki której możemy fotografować drobne owady albo rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *